Choroby skóry głowy

Skóra głowy jest nietypowa. Ma bardzo dużą liczbę receptorów i niezwykle szybko produkuje sebum. Ponadto, włosy tworzą ciemne i ciepłe środowisko, co sprzyja rozwojowi drożdżaków i grzybów.

Choroby skóry głowy to przypadłości niezwykle powszechne. Zwykle wywoływane są poprzez nieprawidłowe odżywianie (od zewnątrz i wewnątrz) oraz nieprawidłową pielęgnację (zły dobór kosmetyków, zła częstotliwość stosowania).

Najczęściej występujące choroby skóry głowy

 1. Łojotok

  Nadmierna praca gruczowych łojowych może wywoływać świąd i zaczerwienienia. Zaburza środowisko skóry, może doprowadzić do stanu zapalnego oraz innych, nieprzyjemnych dolegliwości.

 2. Łojotokowe zapalenie skóry

  To przypadłość, która ma tendencję do nawracania. Choroba jest przewlekła i zwykle atakuje skórę głowy, brwi, okolice uszu oraz nosa. Dolegliwość podlega leczeniu.

 3. Łuszczyca

  Niezwykle nieestetyczna przypadłość, która ma charakter przewlekły i nawracający. Grube czerwone, bladoróżowe lub srebrzyste plamy pojawiać się mogą na skórze głowy oraz innych miejscach ciała. Leczenie łuszczycy jest trudne i długotrwałe.

 4. Wypadanie włosów

  Nadmierne wypadanie włosów to przypadłość niezwykle nieestetyczna. Wyróżnia się kilka typów łysienia, najpopularniejsze z nich to: plackowate, bliznowaciejące i androgenowe (typu męskiego).

Leczenie chorób skóry głowy

W każdym z wyżej wymienionych przypadków sugerujemy wizytę u lekarza specjalisty – dermatologa. Przyczyny patologicznych reakcji organizmu może być naprawdę wiele.

Pragniemy zauważyć, że nieleczenie tychże przypadłości może doprowadzić do degradacji całego środowiska skóry głowy. Zatem interwencja jest absolutną koniecznością.

Zazwyczaj leczenie polega na stosowaniu środków miejscowych (kremy, maści, szampony, balsamy) oraz kuracji wewnętrznej (stosowanej doustnie) o charakterze antyzapalnym, antybakteryjnym i antygrzybiczym.

Niestety, medycyna nadal nie zna odpowiedzi na wiele pytań dotyczących leczenia niektórych chorób, w tym także łuszczycy czy wypadania włosów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*