Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?

Łupież to złuszczony naskórek skóry głowy. Głównie rozpatrywany jest jako problem estetyczny. Oddziałuje on na psychikę – wpływa na samoocenę i wprawia w kompleksy. Jak sobie z nim radzić? Jak pozbyć się łupieżu raz na zawsze?

Łupież – przyczyny

Główną przyczyną występowania łupieżu jest zwiększenie populacji drożdżaków Pityrosporum Ovale. To naturalnie bytujące grzyby, które w momencie nadmiernego rozmnażania mogą doprowadzić do zaburzenia ekosystemu skóry głowy.

Wpływ na takową sytuację może mieć:

  • nieodpowiedni dobór kosmetyków do higieny i pielęgnacji głowy
  • złe nawyki żywieniowe (tłuste, niezdrowe potrawy)
  • uszkodzenia mechaniczne na skórze głowy
  • nadwrażliwość na składniki detergentów
  • zła częstotliwość zabiegów higienicznych

Łupież objawia się swędzeniem i białymi/srebrzystymi płatkami, które często opadają na ramiona oraz szyję, tworząc bardzo nieestetyczny efekt.

Łupież – jak skutecznie pozbyć się problemu?

Łupież nie jest chorobą zaraźliwą. Nie powoduje innych powikłań. Jest jednak na tyle uciążliwy, że zazwyczaj pragniemy pozbyć się go w ekspresowym tempie.

W przypadku łupieżu suchego i tłustego, zawsze leczenie odbywa się podobnie. W pierwszej kolejności należy skorzystać z preparatów do pielęgnacji głowy (szamponów leczniczych) zawierających ketokonazol (chyba, że u danej jednostki występuje nadwrażliwość na ten składnik).

Szampon zwykle pomaga w ograniczeniu populacji Pityrosporum Ovale w ciągu kilku dni/tygodni (w zależności od zaawansowania). W przypadku braku efektów należy skonsultować to z lekarzem. Wszak, łupież może być skutkiem ubocznym znacznie poważniejszych powikłań takich jak chociażby łuszczyca, czy łojotokowe zapalenie skóry.

Warto zaznaczyć, że prawidłowa pielęgnacja skóry (odpowiedni kosmetyki wykorzystywane z odpowiednią częstotliwością) w większości przypadków stanowi najlepszą formę profilaktyki przed łupieżem. Osoby z tendencją do występowania tego defektu powinny zadbać również o odpowiednią dietę (wzbogacaną minerałami i witaminami).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*