Jak wyleczyć łupież?

Białe łuski pojawiające się na naszej marynarce, to znak, że skóra naszej głowy nie jest w najlepszej kondycji. Łupież wywoływany może być przez szereg różnych czynników. W dzisiejszej publikacji przedstawiamy przyczyny oraz formy leczenia zarówno łupieżu suchego, jak i tłustego.

Łupież – przyczyny

Występowanie łupieżu jest ściśle związane z naturalnie bytującym drożdżakiem na skórze głowy – pityrosporum ovale. To właśnie ten grzyb wywołuje łupież. W przypadku nadwrażliwej, suchej skóry, nawet najmniejsze populacje tego drożdżaka mogą skutkować stanem zapalnym i łupieżem (łupież suchy). Z kolei w przypadku skóry z tendencją do przetłuszczania się, drożdżak ten wywołuje łupież dopiero wtedy, gdy jego populacja będzie zbyt duża (łupież tłusty).

Do najczęściej występujących przyczyn łupieżu zaliczamy:

  • nieodpowiednie nawyki żywieniowe
  • nieodpowiednia pielęgnację skóry głowy
  • złą częstotliwość mycia skóry i włosów
  • nadmierną potliwość (generowanie warunków do rozwoju drożdżaka)

Łupież – leczenie

Leczenie łupieżu w pierwszej fazie nie musi być konsultowane z lekarzem. W większości przypadków skuteczne okazują się bowiem specjalistyczne szampony lecznicze, dostępne bez recepty. Substancją aktywną w tego typu preparatach jest zwykle ketokonazol, który niweluje drożdżaki Pityrosporum Ovale. To rozwiązanie skuteczne zarówno w przypadku leczenie łupieżu tłustego, jak i suchego.

W przypadku braku efektów, warto skonsultować się z lekarzem. Leczenie może mieć charakter farmakologiczny (kuracja doustna lub miejscowa środkami przeciwgrzybiczymi).

Warto przy tym zaznaczyć, że łupież może być również efektem innych chorób, takich jak łuszczyca czy zapalenie skóry głowy. Wówczas formy leczenia zależne są od kondycji skóry głowy i innych uwarunkowań indywidualnych.

Leczenie łupieżu można uskuteczniać także przy wykorzystaniu domowych przepisów na różnego rodzaju maseczki, płukanki. Do najskuteczniejszych rozwiązań tego typu zaliczamy: maseczkę drożdżową, płukankę z szałwi oraz napary z pokrzyw.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*