Leczenie łuszczycy

Łuszczyca to choroba skóry, której leczenie jest bardzo wymagające. Medycyna po dziś dzień nie zna rozwiązania, które gwarantowałoby skuteczne rozstanie się z problemem. Aktualnie walka z tą przypadłością polega na łagodzeniu objawów.

Łuszczyca – przyczyny

Przyczyny występowania tej choroby są cały czas badane. Uważa się, że za występowanie łuszczycy odpowiedzialna jest choroba autoimunnologiczna. Organizm z niewiadomo jakich powodów rozpoczyna działania destrukcyjne wobec tkanek i komórek własnego organizmu.

Łuszczyca to choroba, która może mieć podłoże genetyczne. Szacuje się, że około 40% chorych miało taki sam przypadek w rodzinie.

Łuszczyca – kiedy się pojawia?

Łuszczyca to choroba atakująca zwykle osoby młode. Najczęściej jej ofiarami padają osoby z przedziału wiekowego 10-40, choć od tej reguły zdarzają się liczne wyjątki.

Według niektórych teorii, pierwsze plamy pojawiają się bezpośrednio po infekcjach bakteryjnych i wirusowych. Choroba często towarzyszy stanom zapalnym.

Łuszczyca – objawy

Owalne, ciemnoczerwone grudki pojawiają się głównie na łokciach, kolanach, pośladkach, dłoniach oraz stopach. Powierzchnia pokryta jest specyficzną łuską o bladoróżowym lub srebrzystym zabarwieniu.

Pierwsze ogniska łuszczycy nie mają zbyt dużych rozmiarów. Ich średnica osiąga maksymalnie 2-3 centymetry. Z czasem pojawiają sie coraz większe zmiany skórne w przeróżnych miejscach na całym ciele.

Łuszczyca – leczenie

Jak już wspomnieliśmy, łuszczyca to choroba, której leczenie jest bardzo trudne. Niezbędna jest właściwa diagnoza i podjęcie próby leczenia indywidualnego.

W pierwszej kolejności stosuje się preparaty o działaniu zewnętrznym – maści i kremy, a także naświetlenia. W przypadku, gdy rezultaty nie są zadowalające stosuje się również kurację do wewnątrz. Pacjent stosuje środki przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Leczenie łuszczycy jest długotrwałe i dosyć kosztowne. Obecnie żadna z dostępnych metod nie stanowi gwarancji skutecznej terapii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*