Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to choroba, która najczęściej objawia się u osób, które mają problemy z nadmierną produkcją sebum. To przypadłość, która może skutkować różnymi objawiami, między innymi – silnym łupieżem lub wypadaniem włosów.

Nie jest to choroba zagrażająca zdrowiu, ale w wielu przypadkach może być preludium dla innych, ciężkich przypadłości. Jak leczyć, zapobiegać i rozpoznawać łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry – objawy, pochodzenie

Pierwszą objawą chorobową są czerwone plamy pokryte żółtą łuską. Towarzyszy im silny świąd i pieczenie. Zmiany chorobowe pojawiają się pod włosami, w okolicach brwi oraz uszu.

Choć medycyna cały czas pracuje nad poznaniem przyczyn choroby, to nadal nie mamy odpowiedzi dotyczącej pochodzenia. Uważa się, że choroba wywoływana jest przez nadmierną produkcję łoju. Sam rozwój choroby uwarunkowany jest przez zwiększanie populacji drożdżaków.

Łojotokowe zapalenie skóry – komu zagraża?

Ta choroba dotyka zwykle osoby w wieku pokwitania. Często objawia się także u osób młodych (18-35 lat). Szacuje się, że na łojotokowe zapalenei skóry cierpi około 2% całej populacji, choć te dane nie znajdują swojego potwierdzenia w żadnych, weryfikowanych wynikach.

Choroba ta jest towarzyszem wielu poważnych dolegliwości – AIDS, HIV, nowotworów złośliwych. Oczywiście nie zawsze. W wielu przypadkach łojotokowe zapalenie skóry to efekt zwyczajnego podrażnienia.

Łojotokowe zapalenie skóry – jak leczyć?

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba, która mimo silnych objawów nie wymaga zbyt skomplikowanego leczenia. W większości przypadków wystarczająca jest kuracja środkami działającymi antygrzybiczo, antyzapalnie oraz antybakteryjnie.

Stosuje się zarówno środki o działaniu miejscowym, jak i kurację doustną. Najlepiej każdy przypadek konsultować ze specjalistą. W tym przypadku należy udać się do lekarza dermatologii.

Zazwyczaj leczenie trwa kilka-kilkanaście tygodni. W zależności od przyczyny wystąpienia, choroba może mieć tendencję do nawracania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*