Zapalenie łojotokowe skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to choroba, która przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów. Przypadłość ta jest domeną osób u których występuje problem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy nie jest chorobą zagrażającą zdrowiu, może jednak stanowić objaw poważnej choroby. Przez medycynę traktowany jest jako defekt estetyczny. Wszakże zarówno wygląd, jak i zapach skóry głowy powoduje spory dyskomfort u pacjenta.

W jaki sposób objawia się łojotokowe zapalenie skóry?

W pierwszej kolejności na skórze pojawia się czerwona plama, którą pokrywa żółtawa łuska. Tego typu plamy wraz upływem czasu powiększają się i pojawiają także na obszarze czoła, w okolicach uszu oraz brwi. Pacjentowi towarzyszy uczucie swędzenie, pieczenie. Plamy wydzielają intensywny, nieprzyjemny zapach.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

Według aktualnej wiedzy medycyny, łojotokowe zapalenie skóry traktowane jest jako czynnik ryzyka. Rozwój choroby uwarunkowany jest przez drożdżaki z grupy Malassezia spp., które bytują na skórze głowy. Problem pojawia się wówczas, gdy ich populacja znacząco wzrasta, wówczas produkty tych drożdżaków tj. Grzyby i toksyny mogą wywołać stan zapalny skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry – jakie niesie za sobą konsekwencje?

Najpoważniejszą konsekwencją zdrowotną jest nadmierne wypadanie włosów (łysienie rozlane, łysienie ogniskowe). Na całe szczęście, skutki tej choroby są w pełni odwracalne – tudzież wyleczenie i prawidłowa pielęgnacja skóry głowy może spowodować ponowny wzrost włosów.

Leczenie łojotokowego zapalenie skóry

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry opiera się na doustnej kuracji preparatami o charakterze: przeciwzapalnym, antybakteryjnym i przeciwgrzybiczymi. Ponadto, stosuje się terapię środkami łagodzącymi – żelami przeciwbólowymi, wysuszającymi i złuszczającymi.

Zwykle leczenie łojotokowego zapalenia skóry trwa kilka-kilkanaście miesięcy. Choroba może nawracać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*