Jak poradzić sobie z łysieniem plackowatym?

Łysienie plackowate to jednostka choroba charakteryzująca się występowaniem ognisk wyłysień w kształcie placków (stąd nazewnictwo). Dosięga włosy na głowie oraz całej twarzy (obejmuje zarost i brwi).

Łysienie plackowate i jego przyczyny

Występowanie łysienia plackowatego jest ściśle uwarunkowane przez reakcję autoimmunologiczną orgaznimu. Wyłysienia powstają na skutek autoagresji wobec mieszków włosowych. Ta teza jest jednak cały czas badana. Wszystko jednak wskazuje, że jest jak najbardziej słuszna.

Łysienie plackowate może być uwarunkowane genetycznie. Stwierdza się obecność tej choroby u około 25% członków rodziny pacjentów.

Łysienie plackowatego i jego objawy

Łysienie plackowate uważane jest za jeden z najbardziej nieestetycznych typów wypadania włosów. Wynika to z faktu, iż ogniska wyłysień pojawiają sie na całej głowie, co praktycznie jest niemożliwe do zatuszowania. W przypadku mężczyzn istniej możliwość obcięcia głowy na łyso. Gorzej sytuacja ma się w przypadku Pań.

W pierwszej fazie choroby, ogniska wyłysień mają około 10-15 milimetrów średnicy. Z czasem jednak zdecydowanie zwiększają swoją objętość, często łącząc się w większe placki. Bardzo rzadko łysienie plackowate obejmuje całą powierzchnię głowy.

Łysienie plackowate i jego leczenie

Leczenie łysienia plackowatego jest procesem trudnym. Medycyna cały czas poszukuje rozwiązania, które możnaby nazwać „uniwersalnym”. Aktualnie jednak, takowego nie ma.

Powszechne zastosowanie znajdują farmaceutyki takie jak: finasteryd i minoxidil. Środki te mają na zadaniu zahamować wypadanie włosów oraz pobudzić skórę do wzrostu nowych. Stosowane są powszechnie w leczeniu innych typów łysienia. Ponadto, w leczeniu łysienia plackowatego stosowane są rozmaite zabiegi, między innymi: laseroterapia, fototerapia czy mezoterapia igłowa.

Lekarze zalecają bardzo często także zmianę trybu życia na zdrowszy (poprawę odżywiania, rezygnację z używek, wzmożenie aktywności fizycznej), gdyż traktują niezdrowy styl za jeden z czynników potęgujących tę patologię.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*