Łysienie u kobiet

Wypadanie włosów u kobiet określane jest mianem prawdziwego dramatu. Wszak, włosy to nieodłączny element kobiecej urody. O ile u panów łysina jest łatwiejsza do zaakceptowania, o tyle u pań trudno o taką akceptację.

Główną przyczyną wypadania włosów u kobiet są zaburzenia hormonalne. Problem może pojawić się praktycznie w każdym wieku. Ponadto, poza standardową profilaktyką (dbaniem o włosy) nie możemy nic zrobić by temu procesowi skutecznie zapobiec.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny łysienia u kobiet. Zapoznaj się z problemem i jego przyczynami, by następnie dowiedzieć się jak go leczyć.

Ciąża, a wypadające włosy

Wypadające włosy w okresie poporodowym to zjawisko całkowicie naturalne. Dzieje się tak, gdyż w okresie ciąży poziom estrogenu wzrasta, co zahamowuje proces wypadania włosów. Po porodzie poziom hormonów obniża się, co doprowadza do nadmiernego wypadania włosów. Nie wymaga to jednak leczenia, gdyż ten stan jest przejściowy. Stabilizacja i zahamowanie procesu nadmiernego wypadania włosów trwa do sześciu miesięcy.

Łysienie typu męskiego u kobiet?

Łysienie androgenowe, określane mianem „typu męskiego” dotyczy również kobiet. Może pojawić się u kobiet w każdym wieku. Charakteryzuje się cofaniem lini włosów na czole i skroniach oraz nadmiernym wypadaniem u szczytu głowy.

Łysienie androgenowe u kobiet bardzo często stanowi objaw innych zaburzeń hormonalnych (m.in: zespół wielotorbielowych jajników, zespół Cushinga, guzy nadnerczy, guzy jajnika).

Łysienie menopauzalne

Wahania między estrogenami, a androgenami w okresie menopauzalnym doprowadzają do wypadania włosów u kobiet. Nadmierne wypadanie włosów to efekt osłabienia cebulek włosowych przez androgeny. Łysienie menopauzalne charakteryzuje się widocznym przerzedzeniem włosów na szczycie głowy.

Inne przyczyny

Wśród innych przyczyn wypadania włosów należy wspomnieć o naprężeniu włosów spowodowanych wykorzystaniem wszelkiego rodzaju gumek, opasek i spinek, które doprowadzają do osłabienia włosów, a następnie nadmiernego wypadania.

Kolejną przyczyną nadmiernego wypadania włosów mogą być stosowane kosmetyki, które negatywnie wpływają na kondycję włosów. Poza wszelkimi lakierami i innymi kosmetykami do stylizacji włosów, zagrożeniem mogą być szampony ze zbyt dużą ilością mydła w składzie.

Jak leczyć wypadanie włosów u kobiet?

Łysienie u kobiet to problem, który w każdym wypadku wymaga leczenia. U mężczyzn – niekoniecznie. Panowie z dużo większą łatwością akceptują stan chorobowy, bowiem łysina nie ma takiego wpływu na ich urodę jak to ma miejsce wśród kobiet.

Leczenie łysienia u kobiet jest wymagalne nie tylko ze względów estetycznych. Ma ono bowiem ścisły związek z innymi chorobami, których łysienie jest tylko objawem. Kobiety u których stwierdza się nadmierne wypadanie włosów powinny być szczegółowo przebadane.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*